Krymo totorių amnestija

Rusija vakar paskelbė apie tai, kad Vladimiras Putinas nusprendė reabilituoti Krymo totorius. Bet mes jums čia pateikiame ne tik oficialų Rusijos valdžios pranešimą, o daugiau informacijos, pagal kurią jūs patys pasidarysite išvadas.

Krymo totorių deportacija į Uzbekiją

Krymo totorių deportacija į Uzbekiją

Šių metų balandžio 19 dieną per Ukrainos GromadskeTV Krymo totorių lyderis Mustafa Džemilevas pranešė, kad yra patikimų duomenų, jog Rusijos FSB rengia naujus planus Krymo totorių išvarymui.

Maskva, balandžio 21. /ITAR-TASS/. Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė krymo-totorių ir kitų Krymo tautų, nukentėjusių nuo represijų, reabilitacijos įsaką. Jis apie tai pranešė balandžio 21, pradėdamas Valstybės tarybos posėdį.

„Ta pačia proga, norėčiau informuoti kolegas apie tai, jog aš pasirašiau įsaką reabilitacijai – Kryme gyvenančių krymo-totorių, armėnų, vokiečių, graikų – visų, nukentėjusių stalino represijų metu“, – pasakė Putinas.

Jo žodžiais tariant, šiame įsake pateiktos „socialinio – ekonominio aprūpinimo priemonės, skirtos kai kurioms teritorijoms, kurios pastaraisiais metais ir netgi dešimtmečiais faktiškai buvo apleistos ir „nėra niekaip teisiškai įformintos““.

Laisvoji Ukraina ir ULLL informuoja, kad 1944 metais buvo įvykdyta masinė Krymo totorių deportacija. Josifo Stalino sprendimu buvo ištremta virš 180 tūkstančių žmonių. Negalintys paeiti ar bandantys pasipriešinti buvo šaudomi vietoje. Į tremtį žmonės buvo vežami gyvuliniais vagonais, pagrindinai į Uzbekiją, Kazachiją ir Tadžikiją, kiek mažesne dalimi – į Marių sritį, Uralą, Sibirą. Vežant totorius, jie daugeliu atvejų buvo nemaitinami ištisas savaites, jiems kai kada buvo neduodamas netgi vanduo, o mirusiųjų kūnus sargyba tiesiog išmesdavo iš vagonų lauk, neleisdami netgi jų palaidoti.

Nepaisant kelių formalių tremties švelninimų vėlesniais sovietmečio metais, Krymo totoriams buvo draudžiama grįžti į Tėvynę iki pat 1989 metų. Sprendimas dėl išgalvotos krymo totorių kaltės buvo nepanaikintas iki dabar.

Po totorių ištrėmimo Kryme buvo pervadintos visos gyvenvietės, kurių pavadinimai buvo totoriškos kilmės – kitaip tariant, pakeista apie 80% vietovardžių. Iki šių dienų išliko tik 5 totoriški pavadinimai – Bachčisarajus, Džankoja, Išunis, Sakai ir Sudakas.

Šiandien ryte (2014 04 22) Krymo totorių Medžliso ir Krymo totorių bendruomenės lyderis Mustafa Džemilevas gavo raštą iš okupacinės Krymo valdžios, kad jam uždraudžiama įvažiuoti į Krymą.

Pastarųjų dienų žiniasklaidos pranešimuose vis dažniau atsiranda informacija apie susidorojimus su Krymo totoriais, pogromus, jų plėšimus, reikalavimus išvykti ir t.t.. Krymo totoriai nepripažįsta Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos, virš Medžliso yra iškėlę Ukrainos vėliavą.

Amnestija (Ivanas Elaginas)

Dar gyvas žmogus,
Mano tėvą sušaudęs
Vasarą Kijeve,
trisdešimt aštuntais.

Turbūt, išėjo į pensiją.
Gyvena ramiai,
Užmetęs įprastą darbą.

Bet, jeigu jis mirė,
Turbūt, gyvas žmogus,
Kuris, prieš sušaudant,
Stora Viela
Apsuko
Rankas
Mano tėvui
Už nugaros.

Tikrai, į pensiją irgi išėjo.

O jeigu jis mirė,
Tai, tikriausiai, gyvas žmogus,
Kuris tėvą kankino tardant.

Šitas į pensiją itin gerą išėjo, tikrai.

Galbūt, apsauginis dar gyvas,
Vedęs tėvą sušaudyt.

Jei aš panorėčiau,
Į Tėvynę galėčiau sugrįžti.

Aš girdėjau,
Kad šie visi žmonės
Atleido man.

ITAR-TASS pranešimą ir Ivano Elagino eiles vertė Lightning Rod

3 thoughts on Krymo totorių amnestija

  1. toj nuotraukoj aiškiai matosi Dovydo žvaigždės, ne totoriai ten, o žydai, ir tikrai ne Kryme.

    • Taip, jūs teisus, aš neįžiūrėjau. Nuotrauka matyt tame puslapyje, kur radau iliustracijai, buvo ne į temą. Paieškosiu kitos, jei bus.

      Kita vertus, visa tai visada panašu. Kas labai nelinksma.

    • Pakeičiau į kitą iliustraciją. Ta nuotrauka keliuose skirtinguose puslapiuose apie Krymo totorius buvo, tai kaip sakant, nepersitikrinau ir padariau klaidą. Atsiprašau dėl to.

Leave a Reply