Kaip Dmitrijus Tymčiukas Rusijos blogosferą „nulaužė“

Šaltinis: http://globalvoicesonline.org

Vertė: Milda Petrokaite

Apie Dmitry Tymchuk veiklą nuo 2008 metų iki dabar rašo Konektikuto universiteto (JAV) kandidatas į mokslininkus Kevin Rothrock.

Dmitrijus Tymčiukas – labai įvairiapusė asmenybė. Jis teigia, kad yra vykdęs „oficialias užduotis“ Irake, Kosove ir Libane. Pats save įvardija kaip Ukrainos kariuomenės atsargos karininką. Nuo 2008–ųjų metų jis buvo internetinio puslapio flot2017.com, kuris spaudė Rusiją išvesti Juodosios jūros laivyną iš Sevastopolio, vyriausiasis redaktorius. Pagal Tymčiuko facebook‘o paskyroje pateikiamą informaciją, pastaruosius šešerius metus jis taip pat yra „Karinių – politinių tyrimų centro“ direktorius.

Rusijos „blogeriai“ slepiasi smėlyje nuo Dmitry (fotomontažas – straipsnio autoriaus)

Prieš kurį laiką šiais metais jis ir keletas kitų kariuomenės atsargos karininkų sukūrė grupę, pavadintą „Informacinis pasipriešinimas“ („InfoResist“), kuri reguliariai praneša naujienas ir pateikia komentarus apie neramumų apimtuose Ukrainos pietryčiuose vykstančius įvykius. „Informacinis pasipriešinimas“ neturi savo internetinio puslapio (reikia paminėti, kad tokį vardą ir interneto adresą skubiai „pasisavino“ kita grupė). Taigi, Tymčiukas publikuoja „Informacinio pasipriešinimo“ naujienlaiškius savo asmeninėje facebook‘o paskyroje, kur jį seka įspūdingas sekėjų skaičius – 77 420 (per du mėnesius šis skaičius išaugo dvigubai). Nuo 2014 m. kovo mėn. laikraštis „Kyiv Post“ išvertė netoli 40 jo straipsnių į anglų kalbą. Prieš dvi dienas „Huffington Post“ paskelbė Tymčiuko „Depešos iš Donecko“ vertimą.

2014 m. kovo 3 d. prorusiškame interneto puslapyje Peacekkeper.ru pasirodė Artiomo Sanikovo taip vadinamasis „straipsnis“, kuriame daroma prielaida, kad Dmitrijus Tymčiukas nėra realus žmogus. Panašu, kad „Karinių – politinių tyrimų centras“ neturi jokio interneto puslapio (paieška internete duoda rezultatą, kad institutas su tokiu pavadinimu egzistuoja, tačiau jis priklauso, kaip ironiška, Rusijos Federacijos Užsienio reikalų ministerijai). Kaip pastebi tas pats Peacekkeper.ru, Tymčiuko įrašai facebook‘e sulaukia tūkstančių pasidalinimų („shares“), tačiau komentuojami vos keleto žmonių. „Tokie požymiai“, – teigia Sanikovas, „paprastai rodo, kad reikalas yra dirbtinai sukurtas“. Straipsnyje daroma prielaida, kad Tymčiuko asmuo – tai platesnės NATO operacijos dalis, siekiant įsiskverbti ir manipuliuoti internetinėje žiniasklaidoje.

Šiuo metu Vikipedijoje apie Dmitrijų Tymčiuką yra vienintelis įrašas. Jis parašytas rusų kalba ir jau sulaukė moderatorių bandymų jį panaikinti. Tymčiuko „Vikipedijos paskyra“ apibūdina jį kaip virtualų informacinių karų personažą, kurio vardu publikuojami antirusiški pareiškimai, kurie vėliau cituojami Ukrainos žiniasklaidoje.

Įtarimai dėl Tymčiuko tapatybės labai susišaukia su populiariu RuNet memu, pasirodžiusiu maždaug prieš du mėnesius, kai diskusijos internete apie Rusijos vykdomą Krymo užgrobimą buvo ypač audringos. YouTube vartotojas pasivadinęs Dmitry Kakegotam, komentuodamas vieną iš siužetų, kuriame pasisakoma prieš Krymo aneksiją, padarė tai moteriškos lyties asmens vardu: „Patikėkite manimi! Aš pati esu moteris iš Krymo! Aš čia gyvenu jau 50 metų. Aš karininko duktė!”. Kitas vartotojas netrukus atsakė: „pamiršai išsiloginti, chochole“, turėdamas omenyje tai, kad Kijevą remiančios žinutės buvo talpinamos internete to paties žmogaus naudojantis įvairiais išgalvotais vartotojų vardais. Toks atsitikimas puikiai patvirtino plačiai tarp Rusijos žmonių paplitusius įtarimus, kad už proukrainietiškų pasisakymų interneto erdvėje slypi ne kas kita, kaip įvairaus plauko agentai.

Iš tiesų Dmitrijus Tymčiukas yra realus asmuo. Jo įrašai facebook‘e sulaukia tiek daug pasidalinimų ir tik keleto komentarų todėl, kad galimybė komentuoti suteikta tik jo „draugams“ (jų facebooke jis turi 5 tūkstančius, tuo tarpu kai sekėjų – beveik 80 tūkstančių). Nuo tada, kai buvo paskelbtas Sanikovo straipsnis, Tymčiukas pats asmeniškai davė keletą interviu, dalyvavo konferencijose. Interviu Ukrainos internetinei televizijai Hromadske.tv metu, laidos vedėjas net pačiupinėjo jį, kad įrodytų žiūrovams, kad Dmitrijus nėra NATO sukurtas internetinis fantomas.

Tymčiukas publikuoja proukrainietiškus, antirusiškus memus ir apžvalgas jau šeštus metus. 2008 m. rugpjūtį, kai vyko Rusijos karas su Gruzija, jis rašė, kad Ukrainoje šis konfliktas turi būti analizuojamas, rengiantis galimai Rusijos agresijai ateityje. 2008 m. gruodį, kai Ukraina galutinai užbaigė savo karių dalyvavimą jungtinėse pajėgose Irake, Tymčiukas rašė, kad Ukraina įgavo naudingos karinės patirties, kuri bus vertinga ateities konfliktuose arčiau gimtųjų namų.

Kitais žodžiais tariant, Tymčiukas yra tipiškas blogeris – patriotas. Neabejotinai būdamas energingesnis ir geriau informuotas nei vidutinis interneto vartotojas, jis jau šešetą metų rašo įvairiuose puslapiuose, dėstydamas savo požiūrį į Ukrainos agresyviąją kaimynę Rytuose. Rusija, aneksavusi maždaug 4 proc. Ukrainos populiacijos ir grasindama „išlaisvinti“ dar daugiau, padarė Tymčiuką Ukrainos politinės scenos žvaigžde.

Ir vietoje to, kad pripažinti Maskvos vaidmenį didinant Tymčiuko populiarumą, kai kurie Rusijos blogeriai tame vis tiek įžvelgia NATO ranką. Iš tiesų, gyventi įkišus galvą į smėlį, yra daug paprasčiau.

3 thoughts on Kaip Dmitrijus Tymčiukas Rusijos blogosferą „nulaužė“

  1. Ilja Varlamovas vien Fb turi 115 tūkstančių sekėjų ir niekam nereikia įrodinėti, kad jis yra realus asmuo, nes pats vyksta į įvykio vietą ir daro puikius fotoreportažus, stengdamasis parodyti viską iš abiejų pusių ir duodamas skaitytojui susidaryti nuomonę pačiam. D.Tymčiuko atveju truputį keista, kad apie jį rašo „kandidatas į mokslininkus“ 🙂 Gal jis Tymčiuko dėka iš kandidato tikru mokslininku taps ? 🙂

  2. Šiaip jau ir šiame bloge be dviejų blogerių ,dar kažkas versti bando… Niekas neginčija, kad tie du blogeriai realūs ir žinomi žmonės, bet veikia gi toli gražu ne vieni. Taip ir tas D.Tymčukas. Duok, Dieve, jam sveikatos ir ilgų gyvenimo metų, bet bandyti jį kelti į žvaigždes kaip unikumą, gal ir nevertėtų…
    Tiek to. 🙂 Pats žinot, kad aš vis mėgstu teisybės paieškoti. Sėkmės ideologiniam fronte, tik gaila, kad per jį Jums nebelieka laiko paprastesniems dalykams. Žinau, kad aš ne viena Jūsų pasigendu gyvenimiškam internete. 🙂

Leave a Reply